Jump to content
GIGN Forum

Dziesmu Rakstīšana, Padomi


pikaso
 Share

Recommended Posts

Jau ilgu laiciņu ir vēlēšanās uzrakstīt kādu foršu dziesmu, vienkārši pārbaudīt sevi, vai es uz kaut cik kvalitatīvu rezultātu esmu spējīgs. Nebūtu problēmu pašam arī viņu nospēlēt un ierakstīt, bet ir diezgan liela problēma - domu galvā ir tik daudz, ka nevar iziet uz neko konkrētu, dziesmas ziņā. Sanāk tāds kalamburs, kur ir aprunāts viss, bet ne kas tik konkrēts, lai no tā uzbūvētu dziesmu.

Vēlējos palūgt, varbūt kādam ir ieteikumi, kā sākt dzejot dziesmu? Sākotnēji izvirzīt atslēgas vārdus, sākumā izdomāt dziesmas nosaukumu un pēc tā vadīties? Vārdu sakot, ceru, ka kāds spēs dot padomu, kā savas domas uzlikt uz papīra.

Link to comment
Share on other sites

Nezinu vai ļoti palīzēs, bet http://www.wikihow.com/Write-a-Song

protams, ja tu būtu reperis, kā muhameds :D , tad būtu diez gan vienkārši ieteikt atslēgas vārdus(bitches, bling bling, fuck, weed..) :muahaha: jo kā dzīve rāda cilvēkiem tādas dziesmas patīk un autori pelna lielu naudu, kas cik es saprotu nav tavs pašmērķis.

Edited by Epix
Link to comment
Share on other sites

Nē, mans mērķis tiešām nav skatuve vai nauda. Es vēlos savas domas transformēt uz papīra un pēc tam mūzikā. Zīmēt ir apnicis, filozofēt ir apnicis, ģitāru spēlēt, dziedāt svešas dziesmas arī būtu laiks beigt, tādēļ tāda doma radās.

Laikam lielākā problēma ir domas... to ir pārāk, pārāk daudz.

Paldies, paskatīšos. :)

EDIT: Tomēr tur bija vairāk stimulējoša rakstura lasāmais, bet nekas par pašu dziesmu, vārdiem, uzbūvi. It kā lielos vilcienos tur pieminēja iedvesmu, mīļākās dziesmas, kas uzrunā utt, bet to atbildi es nesagaidīju īsti.

Edited by pikaso
Link to comment
Share on other sites

Izdomā kādā valodā tu dziesmu gribi rakstīt. imo, latviešu valodā neko vairāk par šlāgeriem nemaz nevar uzrakstīt. Nabadzīga valoda. Piemērus tāpēc arī rakstīšu angliski. Nākamais laikam būtu izdomāt, vai rakstīsi par personīgo pieredzi vai kaut ko no citu pieredzes/pasaulīgu. Krutāk jau būtu no savas pieredzes, vismaz kamēr mācies, jo tas ir vieglāk. Tālāk ir divi varianti, kā sākt rakstīt pašu dziesmu: ar mūziku vai ar vārdiem. Man labāk patīk sākt ar mūziku, jo dziesma tomēr, manuprāt, pamatā ir mūzika un vārdi nāk kā papildinājums. Par vārdiem, jāsaka, ka, ja nav talants uz rakstīšanu, tad labu dziesmu NAV iespējams sarakstīt (tiem, kas skolā domrakstus nerakstīja, fuj).

Ideja ir tāda, ka par vienu tēmu var pastāstīt ļoti dažādos veidos. Piemēram, par draugu, kas nomiris, var stāstīt tieši vai "iet ar līkumu". Krutāk jau ir otrais variants. Piemēri, uz kā var balstīties dziesmas vārdi šajā gadījumā: "We'll always be with you", "I just wanted to have fun", "Abrupt ending" etc. Itkā nav tiešas saistības ar galveno tēmu, taču aizdomājoties un izmantojot vārdu "we", stāstot par kaut kādiem foršiem brīžiem etc, var nonākt līdz šai domai.

Par tiem keywordiem, nu nav tādu. Katrai tēmai ir savs piegājiens.

Vienkāršota shēma:

1) Par ko rakstīsi

2) Kā pieiesi tēmai

3) Melodija

4) Izdomā, ko gribi akcentēt (piemērā: drauga nāvi, laiku, ko jūs pavadījāt kopā, kā tev viņš pietrūkst, ko jūs neizdarījāt... dafiga var sarakstīt)

5) Būtu vēlams, ja raksti angliski, sameklēt visādus izteicienus un vārdu salikumus, kurus varētu izmantot dziesmā. (Nav obligāti un ne vienmēr viņi der, bet tas varētu uzlabot dziesmu kopumā)

6) Sāc rakstīt rindiņu pa rindiņai.

Neiečekoju to lapu, bet tur jau drošvien bija rakstīts, ka galvenais ir sākt ar tēmām, par kurām tiešām vari uzrakstīt un ka pašam jāsaprot, ko rakstīt.

Btw, man nav nomiris draugs un tās tēmas vietā var ielikt dajebko. Skudriņu mīlestību burkānu dārzā kaut vai.

Link to comment
Share on other sites

Paņem baltu papīra lapu. Ieej youtubē. Sameklē sev tīkamu beat'u, izdomā tēmu un liec savas domas uz papīra. Viss nāk ar laiku, mēnešiem, gadiem. Ja tev nav iekšā forša vārdu salikšana lai tie kautcik labi "rīmējas" kopā, tad nav jēga. Jo būs jāpatērē daudz laika lai kkas +/- labs sanāktu. Un vispār lai kkas labs sanāktu ir jāpatērē desmitiem tintes pildspalvu un desmitiem klades! :)

Link to comment
Share on other sites

Ideja ir tāda, ka par vienu tēmu var pastāstīt ļoti dažādos veidos. Piemēram, par draugu, kas nomiris, var stāstīt tieši vai "iet ar līkumu". Krutāk jau ir otrais variants. Piemēri, uz kā var balstīties dziesmas vārdi šajā gadījumā: "We'll always be with you", "I just wanted to have fun", "Abrupt ending" etc. Itkā nav tiešas saistības ar galveno tēmu, taču aizdomājoties un izmantojot vārdu "we", stāstot par kaut kādiem foršiem brīžiem etc, var nonākt līdz šai domai.

Par tiem keywordiem, nu nav tādu. Katrai tēmai ir savs piegājiens.

Vienkāršota shēma:

1) Par ko rakstīsi

2) Kā pieiesi tēmai

3) Melodija

4) Izdomā, ko gribi akcentēt (piemērā: drauga nāvi, laiku, ko jūs pavadījāt kopā, kā tev viņš pietrūkst, ko jūs neizdarījāt... dafiga var sarakstīt)

5) Būtu vēlams, ja raksti angliski, sameklēt visādus izteicienus un vārdu salikumus, kurus varētu izmantot dziesmā. (Nav obligāti un ne vienmēr viņi der, bet tas varētu uzlabot dziesmu kopumā)

6) Sāc rakstīt rindiņu pa rindiņai.

Neiečekoju to lapu, bet tur jau drošvien bija rakstīts, ka galvenais ir sākt ar tēmām, par kurām tiešām vari uzrakstīt un ka pašam jāsaprot, ko rakstīt.

Btw, man nav nomiris draugs un tās tēmas vietā var ielikt dajebko. Skudriņu mīlestību burkānu dārzā kaut vai.

Paldies. Protams, tas viss ir loģiski saprotams, ko rakstīt, par ko rakstīt, kā veidot dziesmas. Esmu nolēmis dziesmu sākt veidot ar piedziedājumu, kaut gan, pirmais kalamburs, ko sarakstīju izdevās diezgan sakarīgs sākot arī no pirmās rindiņas. Jā, melodija būs pēdējā, ko veidošu, vai vismaz, melodiju es sākšu meklēt pieslīpējot dziesmām galotnes, sīkos vārdiņus.

Labi, runa nav par to... Es esmu sapņotājs, romantiķis, man ir problēmas ar domu un emociju savaldīšanu. Piemēram, kā es iedomājos par taurentiņu, man uzreiz ir pilna galva ar domām, par pašu taurentiņu, par mīlestību, par skaistumu, par pļavu, par puķītēm utt, līdz ar to, es no tā, par ko vēlos rakstīt izvelku nevis pašu labāko un koncentrētāko, bet gan no visa pa drusciņai, kā rezultātā sanāk nesanāk nekas.

quelyd, to vieglāk būtu darīt tad, ja es censtos sarakstīt repu vai hiphopu. Diemžēl, šajā gadījumā to nespēju iedomāties. :)

Edited by pikaso
Link to comment
Share on other sites

Man palīdzēja bijušās druškas satikšana un nākamās dienas pohmelis. Es jutos tik sūdīgi alkohola dēļ un arī jūtu ziņā satiekot bijušo, bet ar to pietika, lai domātu tikai par to un tīri sakarīgu tekstu uzmest uz papīra, atlika tikai sakārtot, piedomāt meldiņu.

Būtībā ar to gribēju pateikt to, ka ļoti ērti ir kaut ko izdomāt, pašam reāli nu tā tīri iesaistoties tajā visā, piedaloties tajos notikumos, tad nu tas ir tiešām ērtāk. Vienkārši ir pāris pazīstamie, kas tjip izdomā paši notikumi un safantazē detaļas klāt, teiksim tā, ja cilvēkam tur ir talants, tad jau izklausās labi, bet nu manā gadījumā tur bija virspusēji jēli teksti.

Cerams, ka kaut kādu domu saprati, es tā ar domāšanu pirmdienas rītos atšķiros no citām dienām :)

Link to comment
Share on other sites

Ar laiku tikai tu sapratisi dziesmu uzbuuvi. Kas un kur sleepjas. Uztaisot dziesmu ljoti daudz jaklausas un japieslipe kaut sikaakas detaljas dziesmaa. Un vel viena svariga lieta ir pienjem kritiku.

Link to comment
Share on other sites

Par vārdu/liriku rakstīšanu varu teikt tikai to, ka vienkārši paņem kladi un raksti iekšā visu, kas galvā. Vienalga, ka sākumā varbūt nebūs konkrēts pantmērs vai kas tamlīdzīgs, galvenais, lai saproti, kā rodas vārdi, dzeja. Pēc tam, kad būsi pierakstījis pāris lapas, sāksi saprast, ap ko lietas grozās, varēsi vilkt ārā labākās rindiņas, atskaņas, atziņas. būs forši. Pēc tam piemočī

un mēģini nospēlēt.
Link to comment
Share on other sites

un mēģini nospēlēt.

Pagaidām es tieši tā arī daru. Kā ienāk prātā kāda interesanta ideja vai doma, pierakstu. It kā lapas 5-6 esmu pierakstījis ar dažādām domām un vienu dziesmu tā +/- piebeidzis, bet kaut kas tur neiet kopā, pārāk sarežģīta. Turpinu rakstīt, vienkāršot. Ar akordiem problēmu nav, tie rodas diezgan ātri. :)

Link to comment
Share on other sites

:)

es ar savu ģitāriņ staigāju pa pausalīt...

vai

reiz dārziņš man bija kur rozes vien zied...

4eal tie ir manējie :D

teksts nav tas grūtākais ,bet pie izpildījuma vajag krietni padomāt. Pats spēlēju mutes ermoņikas + beatbox un jā saskaņot visu ir grūtāk nekā izdomāt!

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...